Marcin Ratajczak

radca prawny

Najczęściej rozwiązuję problemy moich klientów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego. Wspieram również przedsiębiorców, w tym w szczególności przedsiębiorców z branży medycznej.
[Więcej >>>]

Chcę założyć zakład leczniczy

1. Pracujesz przy koronie? Przeczytaj! 2. Aktualizacja o województwo Łódzkie.

Marcin Ratajczak12 maja 2020Komentarze (0)

Witam Cię ponownie.

Dzisiaj dwa tematy. One są ze sobą odrobinkę powiązane.

Nakaz pracy w dotychczasowym miejscu pracy

Brzmi to śmiesznie?

Nielogicznie?

Dlaczego tak sądzisz?

W mojej ocenie jest to jak najbardziej możliwe.

Powiem więcej: powinna być to reguła postępowania a nie wyjątek.

Dlaczego?

Uważam, że każda osoba, która nie była zatrudniona w szpitalu zakaźnym przed epidemią a aktualnie zwalcza tę epidemię W SMOIM DOTYCHCZASOWYM MIEJSCU ZATRUDNIENIA, winna taki nakaz pracy od wojewody otrzymać.

W mojej ocenie:

jeżeli pracodawca podjął kroki zmierzające do zwalczania epidemii, np. przeznaczył określony oddział dla osób z covidem lub nawet część takiego oddziału i Ty pracujesz na odcinku, który jest przygotowany do przyjmowania i leczenia tych osób (wg mnie wcale nie musisz mieć z nimi bezpośredniej styczności), to wykonujesz pracę przy zwalczaniu epidemii.

A praca przy zwalczaniu epidemii powinna być w mojej ocenie wynagradzana na zasadach określonych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W mojej ocenie pracodawca, kierując Cię do pracy przy covidzie, nie może oddelegować Cię do tej pracy tłumacząc to oddelegowanie twierdzeniem, że na okres do 3 miesięcy może powierzyć Tobie inną pracę, ponieważ ma takie potrzeby.

Problem przecież w tym, że Ty nie wykonujesz innej pracy. Robisz dokładnie to samo, co do tej pory.

Tylko, że przy covidzie. A to oznacza prawdopodobnie, że zwalczasz epidemię.

Jest to widoczne tym bardziej w sytuacji, gdy szpital zmieniono w jednoimienny. W mojej ocenie osoby tam pracujące co do zasady pracują przy zwalczaniu epidemii.

Dlaczego ten temat tak magluję?

Przecież jeżeli zwalczasz epidemię, na mocy ustawy przysługuje Tobie wyższe wynagrodzenie.

Super, jeśli takie otrzymujesz.

Gorzej, jeśli nie otrzymujesz.

W mojej ocenie powinieneś.

Tylko, że aby otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 150% zasadniczego wynagrodzenia w danym szpitalu, powinieneś otrzymać nakaz pracy.

Teraz już widzisz, dlaczego jest taki opór, byś dostał decyzję wojewody: po pierwsze- od niej możesz się odwoływać, po drugie- bez decyzji wojewody jesteś tańszym pracownikiem.

Dlaczego co chwila zaczynam zdanie od “W mojej ocenie…. “?

Dlatego, że do tej pory w Polsce nie było sytuacji, by była konieczność tak dokładnego “wgryzania się” w niektóre ustawy oraz rozstrzygania problemów prawnych, których do tej pory nikt nie rozwiązywał.

Stąd moje zdanie nie jest poparte żadnym orzecznictwem, wyrokami sądów. Staram się wyciągać określone wnioski, bazując oczywiście na dotychczasowym doświadczeniu oraz analizie danego stanu faktycznego.

Zdaję sobie sprawę, że inni prawnicy mogą dojść do innych wniosków. Być może będą mieli rację. Tego nie wiem- o tym mogą decydować sądy, jeśli oczywiście wpłyną  pozwy.

Uważam, że moja argumentacja “się klei”, tzn, jest logiczna i spójna. Tutaj przedstawiam jedynie fragment analizy oraz jej wyniki. Chętnie z Tobą podyskutuję, jeśli masz odrębne zdanie.

Przecież ja też mogę się mylić. Oświeć mnie, jeśli tak jest.

Aktualizacja odpowiedzi wojewodów. Mam odpowiedź z Łódzkiego.

Nijako przy okazji informuję, że uzyskałem odpowiedź wojewody łódzkiego.

Możesz zapoznać się z całym artykułem klikając tutaj.

Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego, zdrowego dnia 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 732 901 999e-mail: sekretariat@kancelariaratajczak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak z siedzibą w Słubicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariaratajczak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: