Marcin Ratajczak

radca prawny

Najczęściej rozwiązuję problemy moich klientów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego. Wspieram również przedsiębiorców, w tym w szczególności przedsiębiorców z branży medycznej.
[Więcej >>>]

Chcę założyć zakład leczniczy

Czy opieka nad schorowanymi rodzicami zwolni Cię z obowiązku pracy z koronawirusem?

Marcin Ratajczak21 kwietnia 2020Komentarze (1)

Dzień dobry,

muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że moje wpisy spotkają się z tak dużym Waszym zainteresowaniem. Cieszę się z tego bardzo. Cieszę się, że widzicie na nim realną pomoc.

Otrzymuję bardzo dużo maili i telefonów, ostatnio bardzo często pytacie mnie:

Czy podstawą do wyłączenia z obowiązku zwalczania koronawirusa będzie np. opieka nad osobą starszą, przede wszystkim rodzicami.

Podstawa prawna:

katalog osób wyłączonych z obowiązku zwalczania epidemii zawarty jest art. 47 ust. 3 ustawy.

Wpis na ten temat znajdziesz tutaj.

W tym katalogu nie zostały ujęte osoby, które opiekują się osobami starszymi, np. rodzicami.

Ale

zgodnie z art. 47 ust. 1 mówi o tym, że określone osoby mogą zostać skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii. A to oznacza, że nie muszą.

Dlatego uważam, że Twoja sytuacja może uzasadniać wyłączenie Cię z grona osób osób, które będą zwalczały koronawirusa. Dzwonicie do mnie, piszecie, prosicie o analizę Waszej konkretnej sytuacji. W wielu przypadkach stwierdzam, że w Waszej sytuacji można byłoby Was zwolnić z obowiązku pracy przy koronawirusie. Jest to jednak decyja uznaniowa wojewody lub Ministra Zdrowia. Nie moja.

Uznaniowa- oznacza to, że organ (w znaczeniu administracyjnym, nie medycznym) może ją uwzględnić, natomiast wcale nie musi.

Jeżeli masz taką sytuację, możesz ją ze mną skonsultować.

Mogę pomóc również napisać odwołanie od decyzji. Zarówno już doręczonej jak też nijako na wyrost- gdybyś chciał być już gotowy w przypadku otrzymania decyzji.

Skoro jest to przesłanka uznaniowa, to musi być dobrze uargumentowana. Samo stwierdzenie: opiekuję się rodzicami może okazać się niewystarczające.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę udanego dnia.

Zdjęcie: Sven Mieke

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 732 901 999e-mail: sekretariat@kancelariaratajczak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 22 kwietnia, 2020 o 04:41

Pracuje w NZOZ w charakterze pielgniarki POZ
Czy bez zlecenia na zabiegi można wykonać iniekcje na podstawie zaleceń w karcie informacyjnej ze szpitala jest również skierowanie do poradni neontologicznej i tam jest informacyjna o tych iniekcjach.
Mam również drugie pytanie gdy wyrażę swoje
Zdanie na temat różnych spraw dotyczący pracy w mojej placówce moj przełożony każe mi wziadc zwolnień od psychiatry wyraził to zdanie podczas zebrania z pracownikami formie bezosobowej ale wszyscy wiedzieli że chodzi o mnie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak z siedzibą w Słubicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariaratajczak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: