Marcin Ratajczak

radca prawny

Najczęściej rozwiązuję problemy moich klientów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego. Wspieram również przedsiębiorców, w tym w szczególności przedsiębiorców z branży medycznej.
[Więcej >>>]

Chcę założyć zakład leczniczy

Czy można zapobiec wydaniu nakazu pracy?

Marcin Ratajczak30 marca 20202 komentarze

Spośród wielu reakcji na dotychczasowe wpisy otrzymałem takie zapytanie:

Witam, jestem ojcem małego dziecka, chciałem zapytać czy jest możliwość poinformowania  organu, który będzie decydował o skierowaniu do zwalczania epidemii, że jest się w grupie zwolnionej z obowiązku zwalczania epidemii, tak aby nie narazić się na otrzymanie wezwania i konieczność pracy w warunkach niebezpiecznych aż do rozpatrzenia zaskarżenia, które jak domniemuje, może potrwać jakiś czas.

Bardzo dobre i ciekawe pytanie. Odpowiedź na nie niestety nie będzie jednoznaczna ale rozważmy następujące kwestie.

Po pierwsze organ. Wiemy, że pracę nakazać może wojewoda lub Minister Zdrowia. Pytanie, które się pojawia brzmi: a skąd organ wie, że jesteśmy lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, ratownikami medycznymi i w jakim podmiocie leczniczym pracujemy?

Wg mnie faktyczny proces wystawiana nakazu pracy może przebiegać w taki sposób:

1. wojewoda zwraca się z zapytaniem do samorządu np. OIL, OIPiP celem uzyskania danych osób, które mają uprawnienia do wykonywania określonych zawodów lub

 

2. zarząd podmiotów leczniczych zwraca się z wnioskiem o wydanie nakazu dla wytypowanych przez  siebie osób do wojewody i wojewoda wystawia konkretne nakazy lub

3. wojewoda zwraca się do dyrektorów podmiotów lecznicznych z żądaniem przedstawienia list pracowników i w oparciu o te listy następnie są wystawiane nakazy pracy.

Wg mnie pierwsza opcja jest najmniej prawdopodobna, ponieważ kierowanie centralne odgórne, bez liczenia się ze zdaniem podmiotów leczniczych, które utracą w ten sposób pracownika jest bezsensowne i spowoduje więcej zamieszania niż pożytku.

 

A więc- prawdopodobnie otrzymanie nakazu pracy zawdzięczysz swemu pracodawcy.

Próba poinformowania organu może być bardzo sprytna, jeżeli organ uwzględni naszą sytuację, to może zapobiec wręczenia nam nakazu pracy.

Z drugiej strony może się okazać, że w ten sposób nijako sprowokujemy organ by właśnie nas wytypował. Decyzję musisz sam podjąć. Ty przecież znasz środowisko swojej pracy, ludzi, z którymi pracujesz i możesz lepiej ocenić, które rozwiązanie może być dla Ciebie korzystniejsze.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że spróbujesz działać by nie być skierowanym do pracy w innym podmiocie leczniczym to rozważ powiadomienie samorządu (z daleko idącej ostrożności) oraz pracodawcy.

Jeżeli na podstawie ustawy jesteś zwolniony z obowiązku świadczenia pracy- może mieć to sens. Dzięki temu możesz spowodować, że nakaz pracy nie zostanie wobec Ciebie wystawiony. Jeżeli natomiast w myśl ustawy możesz być powołany, natomiast z innych powodów uważasz, że nie powinieneś świadczyć pracy albowiem istnieją racjonalne powody ku temu, być może lepiej się wcześniej nie wychylać.

Może warto byłoby poczekać i w razie potrzeby wnosić odwołanie.

Jeżeli nie wiesz co zrobic, skontaktuj się ze mną, przeanalizujemy Twoją sytuację. Może pomogę Tobie podjąć decyzję.

Chętnie poznam też Twoje doświadczenia w zakresie wydania nakazu pracy.

Może masz wiedzę w jaki sposób powstają listy osób, które następnie są typowane do pracy. Pomagajmy sobie nawzajem.

Jeżeli coś wiesz, zostaw komentarz pod tym wpisem.

PS. Tak na marginesie: aktualnie rząd majstruje przy ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych. Planuje zmienić m.in. artykuły dotyczące nakazu pracy. Będę w miarę możliwości informował Cię na bieżąco.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 732 901 999e-mail: sekretariat@kancelariaratajczak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 30 marca, 2020 o 17:13

Dzień dobry. Moje pytanie odnosi się właśnie do nakazu pracy. Chciałabym zapytać jak wyglada sytuacja w momencie kiedy mam orzeczony stopień D w służbie w czasie pokoju. Jest to orzeczenie z Okręgowej Izby Lekarskiej, spowodowany dużą wadą wzroku. Taki dokument otrzymałam w 2003 roku. Czy może on być podstawą do tego, aby nie otrzymać nakazu pracy.I co zrobić aby zapobiec właśnie nieporozumieniu z tego tytułu. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Ratajczak 31 marca, 2020 o 00:09

Dzień dobry. Jaki zawód Pani wykonuje? Proszę napisać więcej informacji na temat zawodu wykonywanego oraz wyuczonego. Wtedy będę mógł udzielić dokładniejszej odpowiedzi. Myślę, że Pani stan zdrowotny może powodować, że nie otrzyma Pani nakaz pracy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak z siedzibą w Słubicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariaratajczak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: