Marcin Ratajczak

radca prawny

Najczęściej rozwiązuję problemy moich klientów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego. Wspieram również przedsiębiorców, w tym w szczególności przedsiębiorców z branży medycznej.
[Więcej >>>]

Chcę założyć zakład leczniczy

Szpitale jednoimienne. Konsekwencje dla pracowników

Marcin Ratajczak15 kwietnia 2020Komentarze (0)

Witam Cię po Świętach.

Już jakiś czas temu zadano mi pytanie o sytuację prawną osób zatrudnionych w szpitalach jednoimiennych.

Temat ten jest dosyć skomplikowany. By na to pytanie odpowowiedzieć, musiałem przede wszystkim ustalić podstawę prawną powoływania szpitali jednoimiennych.

Może wyda się to Tobie dziwne ale sam takiej podstawy znaleźć nie umiałem.

Stwierdziłem zatem, że kto tę podstawę może lepiej znać niż Ministerstwo Zdrowia?

Napisałem do MZ, właśnie otrzymałem odpowiedź.

Wynika z niej, że podstawą powoływania szpitali jednoimiennych jest ustawa z 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, 

konkretnie art. 7 ust. 1.

Skoro MZ tak twierdzi, to niech tak będzie.

Jakie to ma znaczenie?

Ano takie, że w mojej ocenie osoby, które pracują w szpitalach jednoimiennych, zostały skierowane do walki z epidemią. Wyrażenia skierowane do walki z epidemią używam w znaczeniu faktycznym, nie w znaczeniu ustawy, ponieważ zgodnie z ustawą skierowanie następuje na mocy decyzji administracyjnej.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakażnych u ludzi przewiduje skierowanie do zwalczania epidemii na podstawie nakazu pracy. Z informacji uzyskiwanych od Was wynika, że takiego nakazu (od którego można się odwoływać) nie otrzymujecie.

Wg mnie nie zmienia to jednak faktu, że:

1. część z Was z mocy ustawy jest wyłączona z grona osób, które mogą zostać powołane do zwalczania epidemii;

Czyli nie powinny pracować przy zwalczaniu COVID.

2. jeśli należysz do grona osób wyłączonych z obowiązku zwalczania epidemii a ją zwalczasz, to jest to  wg mnie wbrew ustawie.

Kolejna kwestia to kwestia finansowa:

jeżeli zwalczalibyście epidemię na podstawie decyzji wojewody, to przysługiwałoby Wam prawo do uzyskania wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie mniejszej niż 150% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w tej decyzji.

Oznacza to, że w Twoim interesie byłoby uzyskanie takiej decyzji- jeżeli należysz do grona osób, które mogą zostać powołane do zwalczania epidemii.

Co zrobić w przypadku, gdy jednak nie uzyskasz takiej decyzji? Pozostanie pewnie droga sądowa. Roszczenia pracownicze przedawniają się z upływem lat trzech. Będziesz miał zatem 3 lata na złożenie pozwu o ustalenie, że pracowałeś przy zwalczaniu epidemii i powinieneś otrzymać wyższe wynagrodzenie.

ALE!!

Jeżeli zmienisz warunki umowy z pracodawcą, to znaczy zmienisz warunki dotychczasowej umowy o pracę, kontraktu w ten sposób, że dobrowolnie zgodzisz się na pracę przy zwalczaniu koronawirusa, to nie będziesz mógł następnie powoływać się na brzmienie ustawy.

Przykład:

podpisujesz aneks do umowy, w związku ze zwalczaniem korony otrzymasz podwyżkę. (Proponuję wcześniej- przed podpisaniem- ustalić, czy ewentualna podwyżka jest dla Ciebie korzystniejsza lub taka sama jak wynagrodzenie wynikające z ustawy).

Następnie przypominasz sobie, że przecież jesteś rodzicem dziecka w wieku do lat 14 a więc nie mogą Ciebie powołać do walki z epidemią.

I masz rację. Ale oni Ciebie nie powołali, tylko sam się zgodziłeś na nowe warunki pracy i płacy.

Więc musisz pracować, skoro podpisałeś aneks.

Dlaczego tak jest?

Ponieważ ustawa dotyczy osób skierowanych do walki z wirusem bez pytania ich o zdanie.

Ty- podpisując umowę lub aneks- dobrowolnie przyjmujesz na siebie określone obowiązki.

***

Gdybyś miał do mnie pytania związane z tym tematem, to napisz lub zadzwoń. Chętnie pomogę.

***

Przeczytaj: Odwołanie od nakazu do pracy >>

Zdjęcie: Hush Naidoo

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 732 901 999e-mail: sekretariat@kancelariaratajczak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Ratajczak z siedzibą w Słubicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariaratajczak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: